zamaskovany-muz-v-cernej-bunde-a-rukaviciach-vchadza-do-bytu-cez-pootvorene-dvere-scena-naznacuje-vlamanie-a-nebezpecie

Krádež, lúpež, vlámanie: Aké tresty hrozia za krádež na Slovensku?

Úvod do problematiky krádeže ako trestného činu

Krádež je jedným z najčastejšie sa vyskytujúcich trestných činov na Slovensku. Drobné krádeže v obchodoch, vlámania do bytov alebo násilné lúpeže – všetky tieto činy patria medzi závažné porušenia zákona. Pre páchateľa môžu mať veľmi nepríjemné následky. Slovenská legislatíva presne určuje, aké konanie je považované za krádež a aké tresty hrozia za jednotlivé formy tohto trestného činu.

Ak sa ocitnete v situácii, keď potrebujete riešiť otázky súvisiace s krádežou – či už ako poškodený, alebo osoba obvinená z krádeže – je mimoriadne dôležité poznať svoje práva a možnosti obrany. S týmto vám môže pomôcť skúsený advokát zo špecializovanej advokátskej kancelárie, ktorá má dlhoročné skúsenosti s trestným právom.

Rozdiel medzi priestupkom a trestným činom krádeže

Nie každá krádež je automaticky považovaná za trestný čin. Rozhodujúcim faktorom je výška spôsobenej škody. Podľa platného Trestného zákona (zákon č. 300/2005 Z. z.) je krádež posudzovaná ako trestný čin v prípade, ak hodnota odcudzenej veci presiahne sumu 700 eur. Ak je spôsobená škoda nižšia, ide o priestupok. Ten sa rieši v priestupkovom konaní a spravidla býva trestaný pokutou alebo inými miernejšími opatreniami.Trestný čin krádeže je prísnejšie trestaný najmä v prípade, ak sa ho páchateľ dopustí opakovane alebo je spáchaný za špecifických okolností – napríklad vlámanie.

Obdobným trestným činom je lúpež, kde páchateľ proti inému použije násilie alebo hrozbu bezprostredného násilia v úmysle zmocniť sa cudzej veci. Lúpež je vždy trestným činom bez ohľadu na výšku spôsobenej škody a v právnom poriadku je už kvalifikovaný ako zločin, nakoľko horná hranica trestnej sadzby prevyšuje 5 rokov. 

V podobných prípadoch je vhodné sa poradiť s advokátom, aby ste mali jasno v ďalších krokoch.

pootvorene-vchodove-dvere-s-poskodenym-zamkom-a-prevrhnutym-kvetinacom-na-podlahe-naznacuju-vlamanie-do-bytu

Tresty za jednotlivé formy krádeže

Trest za krádež závisí od viacerých okolností. Dôležité je, akým spôsobom bola krádež spáchaná, aká veľká bola škoda a či ide o prvý prípad alebo opakované porušenie zákona.

Podľa § 212 Trestného zákona môže súd za krádež uložiť trest odňatia slobody až na dva roky. To platí pri bežných prípadoch, kde nie sú žiadne priťažujúce okolnosti.

Ak však páchateľ kradne vlámaním, spôsobí väčšiu škodu alebo je súčasťou organizovanej skupiny, trest môže byť výrazne prísnejší – od troch do ôsmich rokov. V obzvlášť závažných prípadoch môže ísť dokonca o trest až do pätnástich rokov.

Zákon ako aj súd pri ukladaní trestu rozlišuje medzi prvopáchateľmi a recidivistami. Ak niekto kradne po prvýkrát a okolnosti prípadu to umožňujú, súdy často siahajú po miernejších trestoch. Môže sa jednať napríklad o podmienečný odklad výkonu trestu. 

Naopak, pri opakovanej krádeži hrozí páchateľovi prísnejší trest. Súd v takom prípade prihliada aj na jeho predchádzajúce trestné záznamy.

Ak je niekto obvinený z trestného činu, je dôležité, aby  zastupovanie v trestnom konaní bolo kvalitné a zohráva významnú úlohu najmä v zložitejších prípadoch.

Príklady z praxe

Silviu prichytili pri krádeži parfému v obchodnom centre. Spôsobila škodu vo výške 120 eur. Keďže išlo o jej prvý prehrešok a hodnota ukradnutého tovaru nepresiahla 700,- eur, prípad bol posúdený ako priestupok. Na mieste dostala pokutu, ktorú uhradila.

Miroslav sa opakovane vlámal do rôznych garáží a spôsobil škodu viac ako 3000 eur. Bol odsúdený za trestný čin krádeže vlámaním. Keďže išlo o recidivistu s viacerými záznamami v registri trestov, súd uložil nepodmienečný trest odňatia slobody na 3 roky.

Tieto príklady jasne ilustrujú rozdiel medzi priestupkom a trestným činom krádeže. Zároveň poukazujú na to, že opakované páchanie krádeží môže mať pre páchateľa oveľa prísnejšie následky.

Ak čelíte obvineniu alebo ste obeťou krádeže, neváhajte kontaktovať našu advokátsku kanceláriu. Poskytneme vám odborné poradenstvo šité na mieru vášmu prípadu.

zena-vkladala-parfum-do-kabelky-v-obchode-scena-naznacuje-drobnu-kradez-tovaru-v-predajni

Ako sa môže poškodený brániť?

Ak sa stanete obeťou krádeže, je dôležité vedieť, aké kroky môžete podniknúť na ochranu svojich práv a nárokov. Slovenské právo poskytuje viacero možností, ako sa brániť.

Trestné oznámenie za krádež

Prvým krokom by malo byť podanie trestného oznámenia. Môžete ho podať na ktoromkoľvek oddelení Policajného zboru alebo priamo na prokuratúre – buď písomne, alebo ústne do zápisnice. Naša kancelária odporúča písomné podania, nakoľko službukonajúci policajt častokrát odbije poškodeného, že nejde o trestný čín, alebo že to majú riešiť súdnou cestou v civilnom konaní. 

Pri podávaní trestného oznámenia je dôležité čo najpresnejšie opísať okolnosti krádeže, uviesť hodnotu spôsobenej škody, a ak je to možné, vymenovať odcudzené veci.

Polícia má povinnosť oznámenie preveriť. Ak zistí, že sú splnené zákonné podmienky, začne trestné stíhanie.

V rámci predprípravného konania môžete byť predvolaný na výsluch ako svedok – poškodený, na doplnenie podania. Ak vás táto úloha čaká a chcete sa na ňu lepšie pripraviť, môže vám pomôcť článok Svedok v trestnom konaní – ako sa pripraviť a čo očakávať?. Vysvetľuje práva a povinnosti svedka v prehľadnej forme.

Náhrada škody

Ak vám bola krádežou spôsobená škoda, máte právo žiadať jej náhradu. Ako poškodený môžete svoj nárok uplatniť priamo v rámci trestného konania.

Polícia alebo prokuratúra posúdi vašu žiadosť a ak bude páchateľ obžalovaný, súd môže rozhodnúť, že vám musí škodu nahradiť.

Občianskoprávne konanie

V prípade, že sa vám nepodarí dosiahnuť náhradu škody v trestnom konaní, môžete svoj nárok uplatniť aj v občianskoprávnom konaní. Tento postup môže byť však komplikovaný a časovo náročný.

Zatiaľ čo nárok na náhradu škody sa rieši najmä v rámci občianskeho práva, otázky viny a trestu spadajú pod oblasť trestného práva. V prípade potreby vám s prípravou a uplatnením nárokov môže pomôcť odborník na tieto oblasti.

sudnicke-kladivko-na-stole-v-sudnej-sieni-scena-symbolizuje-rozhodovanie-o-vine-a-treste-v-trestnom-konani

Medzinárodné porovnanie trestov za krádež

Prístup k trestaniu krádeže sa v jednotlivých krajinách líši. Napríklad v Rakúsku je krádež vždy trestným činom bez ohľadu na výšku spôsobenej škody. Naopak – v Nemecku môže prokuratúra v prípade drobných krádeží a neprítomnosti recidívy rozhodnúť o zastavení stíhania.

V Spojených štátoch sa rozlišuje medzi drobnou a veľkou krádežou, pričom výška škody, ktorá ich oddeľuje, sa líši v závislosti od jednotlivých štátov. Drobná krádež je väčšinou priestupkom, zatiaľ čo veľká krádež sa považuje za zločin s výrazne prísnejšími trestami.

Zaujímavý pohľad prináša aj štúdia Ministerstva vnútra Českej republiky, ktorá porovnáva prístupy k trestaniu krádeží vlámaním v rôznych štátoch. Zohľadňuje nielen právne aspekty, ale aj výskumy o efektívnosti jednotlivých trestov.

Podľa rozhovoru s odborníkmi publikovaného v slovenskom denníku, patrí Slovensko medzi krajiny s najprísnejšími trestnými zákonmi v Európe. Oproti tomu je prístup v Českej republike miernejší.

Záver

Krádež môže mať rôzne podoby – od drobných krádeží až po závažné prípady lúpeží či vlámaní. Právne následky závisia najmä od výšky spôsobenej škody, spôsobu vykonania a opakovanosti činu. Slovenský právny systém rozlišuje medzi priestupkom a trestným činom, pričom hranicu tvorí suma 700,- eur.

Závažnejšie formy krádeže, ako vlámanie, lúpež či konanie v rámci organizovanej skupiny, sú prísne trestané. V niektorých prípadoch môžu dokonca viesť až k dlhoročnému trestu odňatia slobody.

Poškodený má možnosť domáhať sa spravodlivosti podaním trestného oznámenia a uplatnením náhrady škody. Tieto možnosti ponúkajú cestu k právnej náprave – či už v rámci trestného alebo občianskoprávneho konania.

Každý prípad je individuálny a pri správnom právnom postupe je možné dosiahnuť spravodlivý výsledok. V advokátskej kancelárii JUDr. Jozefa Dobroviča vám radi pomôžeme zorientovať sa a nájsť riešenie, ktoré bude vyhovovať vašej situácii. Neváhajte nás kontaktovať.

Čítať viac

Referencie

Erik V.

Veľmi pekne ďakujem za rýchlu a pre mňa veľmi užitočnú radu. Pána Dobroviča odporúčam všetkým, ktorý potrebujú v týchto ťažkých časoch poradiť, pomôcť. Ešte Vám ďakujem.

Helena Bachledová

Dakujem za odpoved, velmi ste mi pomohli. Hladala som informacie na internete, ale pre laika su pravnicke formulacie nejasne a dvojznacne. Som rada, ze som nasla Vasu ponuku na bezplatne poradenstvo. Vasa rada bola jasna a rychla.

Dana Sillova

S odpoveďou p. JUDr. Dobroviča som bola veľmi spokojná. Odpoveď bola rýchla a jasná. Keby bolo viac takýchto advokátov ktorí sú ochotní bezplatne pomáhať ľuďom. Ďakujem

Ružena Juričová

Fantasticky pristup Judr.Dobroviča.Hneď nám dal odpoveď na náš problém.Doposial som sa nestretla s takým milým pristupom.Odporúčam každému kdo potrebuje advokáta navštíviť Judr.Dobroviča.

Ján Cíger

S odpoveďou som veľmi spokojný, bola rýchla a odborne zdôvodnená. Máloktorý advokát to urobí zadarmo ako JUDr. Jozef Dobrovič. Zaslúži si veľké ďakujem. J.H.

Napíšte nám

Google reCaptcha: Neplatný kľúč stránky.

Náš tím

Advokátska kancelária JUDr. Jozefa Dobroviča sídli na Záhradníckej ulici 27 v Bratislave. Poskytujeme komplexné právne služby v hlavných odvetviach
Advokát
JUDr. Jozef Dobrovič, LL.M.
Zavolajte nám
+ 421 904 678 710
Advokátsky koncipient
Mgr. Veronika Menkeová
Zavolajte nám
+421 902 622 185
Advokátsky koncipient
JUDr. Michal Džurňák
Zavolajte nám
+421 902 622 185
Právny asistent
Adam Krenželák
Zavolajte nám