Zrušenie vyživovacej povinnosti

Ak máte vedomosť o tom, že Vaše plnoleté dieťa, ktorému platíte výživné, je schopné sa samostatne živiť, máte nárok požiadať o zrušenie vyživovacej povinnosti. V spoločnosti je zakorenená mylná domnienka že, keď dieťa dovŕši 25 rokov už mu nemusia platiť výživné. V zmysle zákona však má každý rodič povinnosť plniť si svoju vyživovaciu povinnosť, kým mu ju súd nezruší.

Najprv je vhodné sa pokúsiť dohodnúť na zrušení výživného. Dohoda a komunikácia s dieťaťom je vždy lepšia pre zachovanie dobrých vzťahov ako aj pre ďalšie konanie pred súdom. Dohodu odporúčame uzavrieť v písomnej forme. Pokiaľ dieťa odmieta komunikovať, napr. z dôvodu dlhodobého odlúčenia, tak povinný rodič má problém vôbec zistiť, či jeho vyživovacia povinnosť trvá alebo nie. Školy nie vždy takéto informácie poskytujú, pokiaľ je dieťa plnoleté. Zostáva teda jediná možnosť, a to pokúsiť sa zistiť potrebné informácie od dieťaťa. Odporúčame písomne vyzvať dieťa listom, v ktorom ho požiadate, aby Vám predložilo potvrdenie o návšteve školy za účelom posúdenia jeho nároku na výživné. Vzniká logická otázka, či dieťa je povinné rodičovi na takúto výzvu odpovedať. Podľa nášho názoru táto povinnosť vyplýva z §43 ods. 3 písm. a) Zákona o rodine, podľa ktorého dieťa je povinné spolupracovať so svojimi rodičmi v záujme starostlivosti o neho a jeho výchovu. Či už dieťa zašle odpoveď alebo nie, tak táto písomná výzva má aj význam vo vzťahu k náhrade trov konania na súde. Pokiaľ povinný rodič nemal inú možnosť ako podať návrh na súd, tak súd pri rozhodovaní o priznaní nároku na náhradu trov konania na túto výzvu prihliada. Aj v prípade, že sa s dieťaťom dohodnete na zrušení vyživovacej povinnosti písomne, odporúčame návrh na súd na zrušenie výživného podať najmä z dôvodu Vašej právnej istoty vyplývajúcej z toho, že pôvodné vykonateľné súdne rozhodnutie môže byť zrušené len novým súdnym rozhodnutím.

V prípade, že sú vzťahy medzi Vami a Vašim dieťaťom narušené, naša kancelária s ním zabezpečí komunikáciu, pripravíme výzvu ako aj návrh na súd, kde Vás budeme zastupovať, pričom pojednávania sa nemusíte ani zúčastniť.

Referencie

Erik V.

Veľmi pekne ďakujem za rýchlu a pre mňa veľmi užitočnú radu. Pána Dobroviča odporúčam všetkým, ktorý potrebujú v týchto ťažkých časoch poradiť, pomôcť. Ešte Vám ďakujem.

Helena Bachledová

Dakujem za odpoved, velmi ste mi pomohli. Hladala som informacie na internete, ale pre laika su pravnicke formulacie nejasne a dvojznacne. Som rada, ze som nasla Vasu ponuku na bezplatne poradenstvo. Vasa rada bola jasna a rychla.

Dana Sillova

S odpoveďou p. JUDr. Dobroviča som bola veľmi spokojná. Odpoveď bola rýchla a jasná. Keby bolo viac takýchto advokátov ktorí sú ochotní bezplatne pomáhať ľuďom. Ďakujem

Ružena Juričová

Fantasticky pristup Judr.Dobroviča.Hneď nám dal odpoveď na náš problém.Doposial som sa nestretla s takým milým pristupom.Odporúčam každému kdo potrebuje advokáta navštíviť Judr.Dobroviča.

Ján Cíger

S odpoveďou som veľmi spokojný, bola rýchla a odborne zdôvodnená. Máloktorý advokát to urobí zadarmo ako JUDr. Jozef Dobrovič. Zaslúži si veľké ďakujem. J.H.

Napíšte nám

Google reCaptcha: Neplatný kľúč stránky.

Náš tím

Advokátska kancelária JUDr. Jozefa Dobroviča sídli na Záhradníckej ulici 27 v Bratislave. Poskytujeme komplexné právne služby v hlavných odvetviach
Advokát
JUDr. Jozef Dobrovič, LL.M.
Zavolajte nám
+ 421 904 678 710
Advokátsky koncipient
Mgr. Veronika Menkeová
Zavolajte nám
+421 902 622 185

Blog

Keď premlčacia doba trestných činov bráni stíhaniu: Na koho strane stojí právo?

Premlčacie doby v trestnom práve: Ako ovplyvňujú stíhanie páchateľov a spravodlivosť pre obete? V článku sa dozviete viac o zákonoch a ich dôsledkoch.
Čítať viac

Ako na zákerného suseda: Kedy sa občiansky spor stáva trestným činom?

Sťažuje vám život neprispôsobivý sused? Prečítajte si, ako efektívne reagovať na susedské spory - od mediácie až po právne kroky. Ochráňte svoje práva s potrebnými informáciami.
Čítať viac

Diskriminácia na pracovisku: Nespravodlivé zaobchádzanie zo strany zamestnávateľa

Rozpoznajte diskrimináciu na pracovisku, poznajte svoje práva a naučte sa ako podniknúť právne kroky v prípade nespravodlivého zaobchádzania.
Čítať viac

Exekúcia: Ako efektívne chrániť svoje práva a majetok

Neviete, ako reagovať na exekúciu? Získajte právnu podporu a chráňte sa pred zablokovaním účtu či pred dražbou vášho majetku.
Čítať viac

Nedovolené podnikanie: Aké sú riziká a následky podnikania bez živnosti?

Podnikanie bez živnosti prináša pokuty, daňové riziká a trestné dôsledky. Zistite, ako predísť sankciám a podnikajte bezpečne a v súlade so zákonom.
Čítať viac

Neviditeľný nepriateľ – Ako chrániť deti pred kyberšikanou?

Nevinné detské vtipy, ktoré prerastú v šikanu na internete. Dozviete sa, aké dôkazy potrebujete, ak chcete kyberšikanu nahlásiť, aké právne kroky môžete podniknúť a ako sa pred ňou chrániť.
Čítať viac

Nájomca neplatí a odmieta sa vysťahovať – Ako postupovať?

Ako riešiť neplatenie nájomného, právne vysťahovať nájomníkov a riešiť spory mimosúdne? Prečítajte si všetko potrebné o právach prenajímateľov.
Čítať viac

Ako riešiť zdedené dlhy po rodičoch?

Po zomrelom je možné zdediť nielen majetok, ale aj dlhy. Prečítajte si viac o problematike dedenia dlhov a riešenia tejto situácie.
Čítať viac

Svedok v trestnom konaní – ako sa pripraviť a čo očakávať?

Výsluch je pomerne stresujúca a nepríjemná situácia a väčšina ľudí nevie, čo ich čaká. V článku sa bližšie pozrieme na význam svedeckej výpovede a ako sa na ňu pripraviť. 
Čítať viac

Vymáhanie pohľadávok – Upomínacie konanie

Alternatíva ku zaužívanému spôsobu vymáhania pohľadávok podaním návrhu na vydanie platobného rozkazu na súde príslušnom podľa bydliska žalovaného.
Čítať viac